Nie wiem, czy zauważyliście, ale brokuł jest teraz przepyszny, mamy na niego sezon. Mocno wybarwiony i słodki. Nie będzie lepszy. Warto go teraz jeść jak najczęściej. Zupa brokułowa z parmezanem to jest pyszny lekki przedobiadek lub kolacja, którą zrobicie w 20 minut, a na dodatek lista składników jest superkrótka.
Brokuł jest jednym z najbogatszych źródeł sulforafanu. To związek uznawany za przeciwnowotworowy. Uważa się, że ma działanie ochronne różnych etapach tworzenia się nowotworu – zarówno w fazie poprzedzającej, wtedy, gdy DNA komórek dopiera zaczyna być atakowane jak i w kolejnych, gdy dochodzi do namnażania się komórek nowotworowych. Aktywuje enzymy detoksykacyjne i zapobiegania uszkodzeniom DNA.
Parmezan – oprócz tego, że jest przepyszny i dodaje pazura daniom, na których gości, ma wiele do zaoferowania w dziedzinie zdrowia.
Czy wiesz, że parmezan jest produktem bez laktozy (albo w minimalnej ilości)? To efekt długiego dojrzewania i działania kwasu mlekowego.
Parmezan w Europie jest klasyfikowany jako tzw. żywność funkcjonalna. Na to miano zasługują produkty pochodzenia naturalnego, które mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Parmezan jest źródłem dużej ilości, dobrze przyswajalnego wapnia, stąd ten zaszczyt. W 100 g. jest 1100 mg wapnia. Mimo iż parmezan jest fantastycznym elementem zupy brokułowej i wielu innych dań, to jednak polecam jego spożywanie z umiarem ze względu (jak to w serach) na dużą zawartość tłuszczu. Parmezan dodaje też oczywiście trochę białka do tej zupy.
Bardzo ją lubię. Słodycz brokułu i wytrawny smak parmezanu, który pod wpływem gorącej zupy zaczyna się pięknie rozpływać … ach. Zachęcam.
Pamiętajcie, że zdrowie odnajdziemy w różnorodności i sezonowości. W Polsce mamy wspaniały klimat na to, aby wykorzystać w kuchni wszystkie kolory tęczy. Nie żałujmy sobie. Dziś gramy w zielone.
Zupa brokułowa z parmezanem
Porcja na 4 osoby
- 1 brokuł
- parmezan (1 łyżka na talerz)
- natka pietruszki
- bulion warzywny
- grzanki pełnoziarniste (opcjonalnie)
- Brokuł dzielimy na różyczki, zalewamy gorącym bulionem tak aby był tylko przykryty. Ja dodaję ok. 2 płaskie łyżeczki koncentratu bulionowego na garnek wody. Gotujemy 4 minuty.
- Ugotowany brokuł wlewamy z większością płynu do malaksera. Resztę płynu/wywaru zachowujemy na wypadek, gdyby zupa była za gęsta. Miksujemy na gładki krem, dolewając płynu w razie potrzeby.
- Rozlewamy na talerze i posypujemy parmezanem, natką pietruszki i grzankami. Grzanki oczywiście robię wcześniej z zeschniętego razowego pieczywa. Kroję w kosteczkę i wkładam na kilka minut na górną półkę piekarnika – nie spryskuję żadnym tłuszczem.
Smacznego

Ebook “Pasty kanapkowe” to 23 przepisy na warzywne pasty do chleba, które w pyszny sposób urozmaicą Twoje kanapki.
- Każdy przepis to lista składników oraz czytelny sposób wykonania.
- Na końcu przepisu zamieściłam dodatkowe informacje o walorach konkretnego dania oraz możliwościach innego wykorzystania pasty (np. do makaronu).
- Produkty do past kanapkowych kupisz bez probemu w swoim sklepie.
- Przepisy nie są skomplikowane. Nie będzie potrzeby używania maszynki do mielenia, niczego nie trzeba piec.