W trakcie udanej fermentacji kombuczy, do’matki’ grzybka herbacianego, czyli SCOBY dołącza kolejny grzybek herbaciany, czyli dziecko, a więc w naszym słoju mamy teraz dwa pływające galaretowate płaty. Każdy z nich może być juz samodzielnie wykorzystany do przyrządzenia kolejnego naparu kombuczy.
Jak widać po kilku nastawach możemy mieć już kilka SCOBY, które możemy na bieżąco wykorzystywać lub podzielić się ze znajomymi. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy byli w stanie wykorzystać wszystkie grzybki herbaciane, bo robi się ich sporo, ale warto je przechować na później.
Generalna zasada jest taka, że grzybek herbaciany powinien zawsze pozostawać zanurzony w naparze kombuczy, tym czystym, bez żadnych dodatków. Ten czysty napar będzie też wykorzystywany do kolejnych parzeń kombuczy.
Jeśli chcesz użyć SCOBY do kolejnego naparu, nie trzymaj go w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 dni.
Jeśli zamierzasz się podzielić swoim SCOBY z koleżanką lub kolegą:
- Używaj jednynie SCOBY z czystego naparu kombuczy. Grzybek, który powstaje w napoju kombuczowym, tzn. wtedy gdy go doprawimy jakimś owoceem, sokiem itp. nie nadaje się do rozmnażania. Ma trochę inny balans bakterii i nie będzie dobrze pracował.
- Upewnij się, że SCOBY jest zanurzone w czystym naparze kombuczy i trzymasz go w szklanym słoiku.
- Nie przetrzymuj go zbyt długo poza lodówką.
Jeśli chcesz przechować SCOBY:
- Umieść go w szklanym słoiku wypełnionym czystym naparem kombuczowym i zamknij szczelnie.
- Włóż do lodówki.
- Po 6 tygodniach odlej ok. 3/4 płynu ze słoika i zastąp go świeżym naparem z osłodzonej herbaty – rytuał ten powtarzaj co 6 tygodni. SCOBY potrzebuje cukru, żeby przetrwać stąd ten zabieg.
Powodzenia
Więcej na temat kombuczy znajdziesz w opisie parzenia kombuczy po raz pierwszy.